Szydełkowa serweta ecru


serweta eqru W ostatnim tygodniu popełniłam taką oto szydełkową serwetę. Powstała na podstawie schematu znalezionego przeze mnie w czasopiśmie 1000 Miles nr 27 z 1979 roku. Serwetka powstała z moich ulubionych nici Ariadny – Muza w kolorze ecru.serweta eqru (1)Bardzo byłam zdziwiona, gdy okazało się, że na to z pozoru niezbyt duże dzieło wyszedł mi prawie cały motek nici ;). Zostało dosłownie kilkanaście metrów. Dziergałam serwetkę szydełkiem 1,15, jednak, gdybym miała szydełkować ten model jeszcze raz, to dla zewnętrznego kręgu należałoby by zmienić rozmiar szydełka na trochę większy, np.: 1,3, gdyż przy blokowaniu wydaje się, że środek jest lekko rozciągnięty, a ostatnich 6 rzędów jakby zbyt ciasnych. Przez to jest trudno  tą serwetę prawidłowo uformować. Może to jest jednak wina tego, że pierwszy raz posłuchałam rady dużo bardziej doświadczonych koronczarek i formowałam serwetę żelazkiem. Jedno wiem na pewno, więcej tego błędu nie popełnię ;). Dużo łatwiej jest mi nakrochmaloną serwetę rozłożyć i umocować szpilkami niż szaleć po niej żelazkiem. Efekt pracy żelazka widać doskonale w lekkich wybrzuszeniach na środku. Wszystko to jednak wspaniale uda się naprawić poprzez najzwyczajniejsze w świecie wysuszenie serwety w stanie rozłożonym. Ale o tym wiedzą doskonale zarówno wszystkie koronczarki jak też panie lubiące takie ozdoby domu.
serweta eqru (2) Muszę przyznać, że coraz bardziej zakochuję się w motywie ananasków. Jest to bardzo wdzięczny i ładny wzór, przydatny zarówno do serwet jak i do ubrań czy koronek brzegowych. serweta eqru (3) Zapomniałabym dodać wymiary tego cacka: średnica po rozłożeniu to plus minus 72 cm. serweta eqru (4)

13 thoughts on “Szydełkowa serweta ecru

  1. Witam serdecznie.
    Bardzo podoba mi sie wzór serwetki chciła bym taką samą zrobić zaczełam od niedawna robić na szydełku włąśnie koncze jedną z serwetek której wzór znalazłam na forach .Mogła bym prosić o przysłanie mi opisu tego wzoru.
    Pozdrawiam serdecznie Lila.

  2. Witam serdecznie, w poszukiwaniu serwetek na drutach (skorzystalam z jednego ze wzorow), trafilam na to szydelkowe dzielo, a poniewaz bardzo mnie urzeklo, skopiowalam wzor z Facebooka, ale zdaje mi sie malo czytelny kiedy powiekszam. Prosze, o ile to mozliwe, przeslanie mi schematu na maila.
    Pozdrawiam serdecznie i gratuluje talentu!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.