Szydełkowa torebka z pierścieni z koralikami


Dzisiaj piękny czarno-biały deser czyli przepiękna szydełkowa torebka z pierścieni z koralikami. Robiona na szydełku oczywiście.  Torebka została wykonana z mikrofibry. Motki po 100 gram, z czego wykorzystano 2,5 motka białej i 15, motka czarnej włóczki.  Ponadto potrzebne są białe koraliki oraz białe podkładki hydrauliczne. Autorka wykorzystała około 230-240 podkładek. Ale oczywiście wszystko zależy od tego, jak duże są podkładki i jak duża ma być torebka.
Zasada polega na połączeniu ze sobą wszystkich tych podkładek.

Obrabiamy pół kółka i łączymy z nim następne i znów obrabiamy pół kółka i dołączamy kolejne. Liczba pętli zależy od wielkości podkładki i grubości włóczki.
Łączymy tak kółka abyśmy uzyskali szerokość torby. Na przykładzie mamy 13 pierścieni i 40 cm szerokości torby.
Drugi rząd ściegu robimy obrabiając drugą stronę kółek.
Gdy dochodzimy do końca rzędu to obrabiamy tylko jego ćwierć i dokładamy kolejny pierścień. Pierwszy w rzędzie robimy tylko w 1/4 a kolejne w połowie obwodu.

I potem ponownie obrabiamy całe kółko i wracamy obrabiając drugą stronę kółek.

I tak dalej aż uzyskamy wymaganą szerokość dna torby. Potem obrabiamy tak, aby wszystkie kółka były oplecione włóczką.

Teraz nalezy dołożyć już kółka będące brzegami torby, łączymy je tak aby skierowane były do dołu, gdy dojdziemy do końca rzędu to wracamy nim z powrotem. Tutaj nie robimy nic dookoła.

Jedna strona pozostaje niepołączona.

Tak robimy do momentu, aż osiągniemy wymaganą przez nas wysokość torby. Tutaj mamy 29 cm i 8 rzędów kółek.

Widać, że torba z jednej strony nie jest połączona.

Teraz pracujemy w linii pionowej, łącząc obie strony torby.

I taki oto mamy efekt pracy. Ale to oczywiście nie koniec.

A teraz bierzemy się do stworzenia dna torby z kontrastowego koloru.

A potem na jego brzegach zaczynamy robić właściwe brzegi torby.

Z tej części pracy uzyskamy podszewkę, czyli właściwą część torby.

Robimy jej wnętrze do wysokości pierścieni.

A potem należy ją złączyć z nimi w podany niżej sposób.

Jeśli chcemy ozdobić jakoś torbę, to należy na włóczkę naciągnąć duża liczbę koralików, które wrobimy w torbę.

Koraliki wrabiamy co trzy oczka.

Można je ułożyć w szachownicę.

I mamy już prawie gotową torbę.

Nadeszła pora na uszy torebki. Robimy tym razem nasze kółka białą włóczką i dla kontrastu ich brzegi wykańczamy czarnym kolorem.

W trakcie wrabiania czarnych brzegów przymocowujemy uszy do korpusu torebki.

W przykładzie jest 16 pierścieni, ale długość może być dobrana wg życzenia.

Torbę właściwie można uznać za ukończoną. Jeśli zostanie wykonana z jakiejś sztywniejszej włóczki, może stać się koszykiem. Jeśli chcemy ją nosić jako zwykła torebkę to można w nią wszyć suwak a w środki zrobić np dodatkowe kieszenie.

Na tym zdjęciu torbę dzielnie prezentuje syn autorki tego dzieła :)

Autorem zdjęć i projektu jest LubovSt a sam opis pochodzi ze strony Strana Masterow.

Aktualizacja
Wiele osób pyta mnie o kółka wykorzystywane do obrabiania. Te kupowane specjalnie do tego celu w pasmanteriach są upiornie drogie. Poszperałam trochę w internecie, popytałam znajomych. Można do tego celu wykorzystać np: podkładki miedziane (jednak są dość ciężkie), podkładki ebonitowe – są lekkie, ale ostatnio pomyślałam o uszczelkach, które powszechnie nazywane są oringami. Są to okrągłe uszczelki – podkładki o okrągłej formie – nie są płaskie. Ich wadą jest to – że mogą się odkształcać,  jednak chyba tylko pod dużym obciążeniem. Ich nazwa firmowa to oringi do kształtek pex i można je kupić w sklepach hydraulicznych, budowlanych ale pewnie także w sklepach z częściami do pojazdów. Mają mnóstwo różnych rozmiarów i łatwo jest dobrać odpowiedni dla siebie kształt.
Tak wyglądają: http://www.pswtradesuppliers.co.uk/allegro/oring/psw-oringPSW.jpg 

Aktualizacja nr 2.
Można także zakupić paczkę kółek do karnisza. Za kilkanaście zł można kupić zależnie od rozmiaru kilkadziesiąt lub nawet 100 sztuk. Skoro są w stanie utrzymać firany i zasłony to z powodzeniem efektem synergii powinny także utrzymać torbę.

19 thoughts on “Szydełkowa torebka z pierścieni z koralikami

  • sklep- hydrauliczny albo z materiałami budowlanymi
   nr szydełka? zdecydowanie zależny od użytej włóczki.
   Użyta włóczka? Czy będzie zbyt śmiałe, gdy napiszę, że taka, która się komuś podoba? :) osobiście użyłabym bawełny marki sonata lub sonatka. Można z powodzeniem wiele kolorów znaleźć w pasmanteriach internetowych :) tylko wtedy może się okazać, że ilości będą inne niż podane w temacie. Myślę, że wyjdzie tej bawełny sporo więcej. Sama zrobiłam kilka torebek z sonaty i jeśli robiłąm z jednego motka dość zwartym ściegiem to z jednego wyszła niezbyt duża kopertówka z dłuższym paskiem. Z dwóch motków wyszła mi dość spora torebka z kwadratów. Myślę, że tutaj trzeba by użyć co najmniej około dwóch motków tej bawełny. Dobrze się nosi i pierze.

  • Rzędy zawsze należy połączyć – koniec z początkiem tak jak łączy się np w serwetkach. Zresztą myślę, że jak w większości prac szydełkowych także i tutaj można sobie pozwolić na własną kreatywność. Ja osobiście nigdy ściśle nie trzymam się wzorów i schematów.

 1. O jak szybciutko!! już tłumaczę:
  1) przerobiłam spód wg instrukcji, wyszło, że cały spód łączy się tylko trzema kółkami skrajnymi, dobrze?
  2) dochodzę do końca rzędu i kółko całe mam obrobić, po czym mam przejść do kolejnego kółka: ostatni półsłupek na poprzednim kółku i od razu półsłupek na kolejnym czy zanim zacznę na kolejnym, to najpierw zamykam oczkiem ścisłym tamto kółko?

  • Spód składa się z trzech połączonych rzędów i gdy spód jest skończony to masz obrobione dookoła wszystkie kółka na dnie tak jak tutaj http://manualni.pl/wp-content/uploads/2012/04/szyde%C5%82kowa-torebka-z-pier%C5%9Bcieni-z-koralikami-09.jpg czyli wszystkie kółka obrobione i zamknięte rzedy. Czyli jak widzisz spód to trzy rzędy kółek – ale możesz przecież zrobić 4 – bo to nie to jest tutaj naistotniesze. Wszystko zależy jak dużą torbę chcesz przecież osiągnąć i jak duże masz kółka.
   Następnie rozpoczynasz robienie pierwszego rzędu i robisz tutaj najpierw dolne połowy kółek dodając do nich kolejne kółka w pionie. Gdy zrobisz połówki kółek to jedziesz górne części i jeśli dobrze rozumiem to chodzi Ci o to co robić między kolejnymi kółkami? Ja bym na złączeniu w niższym rzędzie dała oczko ścisłe, czyli obrabiam ostanie oczko na kółku nr jeden i zamykam rząd potem daję np oczko ścisłe na połączeniu kółek w niższym rzędzie a potem dalej obramiam kolejne kółko. Ale myślę, że to oczko wcale nie jest konieczne i gdy skończysz rządek na jednym kółku to od razu możesz przejść do obrabiania kolejnego. Nie wiem czy to jasno napisałam ale czasem cieżko jest napisać proste rzeczy w prosty sposób 😀

 2. Rewelacja!!!
  Bardzo pomysłowa torebka.
  Ja już zaczęłam robic,tylko ze w innych
  kolorach.
  Kołeczka w odcieniu szarym i biały środek.
  Mieszkam w Grecji i geczynki są zafascynowane ta torebka.
  Tak ze w Grecji już szydełkuja polski pomysł
  na torebkę. Dziękuje za tak cudowny
  pomysł. POZDRAWIAM CIEPLUTKO.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.