Torba z koszulki


Niedługo – miejmy nadzieję – nadejdzie wiosna a wraz z nią pora na zmianę garderoby i także dodatków do niej. Ciekawym pomysłem jest równiez zmiana torby np. na torbę wykonaną z bluzeczki. Wbrew pozorom jest to bardzo proste do wykonania, jesli tylko oczywiście ma się jakieś, chociażby podstawowe pojęcie o używaniu maszyny do szycia i przygotowywaniu materiału do obróbki.

Do wykonania torby najlepiej jest użyć bawełnianych, letnich bluzek ze sporym dekoltem z tyłu i z przodu. Najlepiej też aby oba wycięcia były takiej samej lub zbliżonej głębokości
Potrzebne materiały to:
  • Bawełniana koszulka
  • mydełko krawieckie
  • maszyna do szycia
  • ostre nożyce krawieckie
  • nożyk krawiecki do wypruwania nitek
  • centymetr krawiecki
  • ewentualnie jakiś kwiat lub coś podobnego do ozdoby.

Wszystkie zdjecia pochodzą ze strony: http://www.craftynest.com/2009/10/tank-top-totes-six-pockets-or-gathered/

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to wyprucie metek producenta. Niezbyt ładnie prezentowałyby się na naszej torbie.
Odwracamy koszulkę na lewą stronę i składamy równo bocznymi szwami do siebie – otwory na ręce będą rączkami naszej torby. Teraz pora określić jak głęboka ma być torba. Myślę, że 30 maksymalnie 40 cm to odpowiednia wielkość. Najlepiej jednak odmierzać nie długość jaka ma pozostać ale długość jaką chcemy odciąć. Robimy to od dolnej krawędzi koszulki pamiętając o tym, aby pozostawić odpowiednią długość także na zszycie materiału – np. dodatkowe 3-4 cm, gdyż będziemy jeszcze wykonywać marszczenie. Dobrze jest też odrysować sobie mydełkiem linię zszycia dna torebki.
Teraz pora na trudniejsze zadanie. Mamy przed sobą marszczenie tkaniny, aby uzyskać ciekawy efekt w wyglądzie torby. Wzdłuż narysowanej linii w odstępach około 1 cm przeciągamy dwie fastrygi a następnie ściągamy je aby uzyskać efekt zmarszczenia materiału. Trzeba przy tym uważać, aby materiał zmarszczony był równo, gdyż to sprawi, że torba będzie bardzo ładnie się prezentować.
Gdy przeciągniemy fastrygi i zmarszczymy tkaninę, to między nimi na maszynie przeszywamy mocny szef. Najlepiej podwójny, gdyż chyba nie chcemy aby dno torby pękło gdy coś do niej włożymy?
Gdy już przeszyjemy tkaninę to spokojnie możemy odciąć niepotrzebny fragment materiału. Należy pamiętać aby zostawić co najmniej 1-2 cm materiału poniżej szwu. Po obcięciu przewracamy torbę na prawą stronę i podziwiamy gotowym dziełem.
Całość czasu potrzebnego na wykonanie to właściwie nie więcej niż pół godziny. Oczywiście w przypadku nie posiadania maszyny możemy nasz ścieg zszyć ręcznie – należy wtedy tylko uważać aby był równy. Torba z koszulki na pewno będzie oryginalna i niepowtarzalna.

One thought on “Torba z koszulki

 1. Pingback: Torba z koszulki 2 | Kreatywne tworzenie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.