Torebka tkana z koszulek


Troszkę mało ostatnio tutaj nowych wpisów, ale i czasu jakby bardzo ubyło. Ale nic to, jak powiadają, odbijemy sobie to w listopadzie. Dzisiaj jednak zaprezentuję ciekawy sposób na szybkie wykonanie ciekawej torebki. Autorką pomysłu jest pani Maria Amora a zdjęcie to jeden z kadrów video tutoriala, który można obejrzeć niżej:

A teraz w skrócie przybliżenie tutoriala.  Potrzebne materiały to kolorowe t-shirty i mogą to być najtańsze koszulki lub takie kupione w tzw. lumpeksach. Do tego potrzebny jest sztywny karton na mini warsztat tkacki. Tutaj robiona jest torebka o wymiarze tkania około 20 x 40 cm a tektura powinna być od tego pola większa.

Na kartonie rysujemy pole – szablon. Wymiar ten będzie stanowił korpus torebki. Na węższych brzegach wykonujemy otwory na sznurek. Zależnie od grubości musimy też dobrać odległość otworów. Tutaj odległość ta wynosi około 3/4 cm.

Następnie musimy przygotować sobie druciane szydło, które pomoże nam prowadzić sznurki. W tym celu drucik składamy na pół pozostawiając w miejscu złożenia pętlę, a końce oklejamy taśmą.

Kolejny etap to przygotowanie kolorowych sznurków. W tym celu tniemy na pasy przygotowane koszulki. Sznurki musimy rozciągnąć aby pozwijały się w ruloniki.

Następnie naszym szydłem  w sposób pokazany na filmie przeciągamy sznurki bazowe, na których tkać będziemy torebkę.

Kolejny etap to już samo tkanie. To także bardzo dokładnie pokazane jest na filmie. Sznurki trzeba ścieśniać, aby torebka nie miała żadnych dziur.

Gdy już mamy utkany materiał to za pomocą nożyczek odcinamy wystające brzegi kartonu. Trzeba uważać, aby nie poprzecinać sznurków.

Teraz, odwracając tkaninę lewą stroną do wierzchu zaczynamy zszywanie brzegów. Robimy to także przygotowanym szydłem i sznurkiem.

Gdy już zszyjemy brzegi, to torebkę wywracamy na odpowiednią stronę i bierzemy się za przygotowanie ucha.  W tym celu związujemy cztery sznurki i splatamy z nich warkocz. Potem na koniec znów wiążemy węzeł a ucho przyszywamy do torby igłą i mocną nicią. Torebka gotowa.

Osobiście myślę, że pomysł pani Marii świetnie nadaje się na torebki letnie, plażowe oraz na torby zakupowe.

Więcej pomysłów Marii Amory możecie znaleźć tutaj: http://www.youtube.com/user/mariaamora2001?feature=watch

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.