Ukraińskie hafty – hafty sakralne


OLYMPUS DIGITAL CAMERADzisiaj trochę w temacie: ukraiński haft liturgiczny, o ile oczywiście można go tak nazwać. Osobiście uważam, że można ;). Zdjęcia pochodzą z dwóch lwowskich świątyń greko-katolickich i uważny czytelnik Kreatywnego Tworzenia już wie, że w świątyniach innych obrządków haftu nie spotkałam. Niestety nie wszystkie zdjęcia są najlepszej jakości, ale właściwie zwiedzanie odbywało się w biegu. Nasz KaOwiec strasznie nas poganiał :D. Jak widać, wszystkie są pieczołowicie i starannie wykonane i śmiem twierdzić, że wykonanie każdego z nich hafciarkom zajęło długie tygodnie jeśli nie miesiące.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Pierwsza część haftów pochodzi z jednej ze świątyń na Starym Mieście – której? Niestety nie jestem w stanie podać – weszliśmy tam niejako z marszu, w dodatku w środku trwało nabożeństwo za zmarłych, głupio więc było robić dużo zdjęć, chociaż właściwie w świątyniach nikt na turystów uwagi nie zwraca. Tylko w kościołach obrządku rzymskiego nie wolno robić żadnej dokumentacji, można jedynie za spore jak na ukraińskie realia pieniądze, kupić sobie różne, średniej jakości foldery.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Tutaj zdjecia niezbyt ostre, ale oddają całą urodę i kunszt wykonania. Nie jestem pewna jak fachowo nazywają się hafty zdobiące te obrazy i na swój prywatny użytek przyjęłam nazwę ręczników. Jeśli ktoś wie, jak to jest prawidłowo to bardzo proszę o poprawkę. Wcześniej pisałam o tym, co usłyszałam od przewodniczki: w greckich świątyniach przyjęte jest, że jeśli jest już jakiś obraz święty to musi być ozdobiony lub nawet wręcz położony na haftowanym materiale. Pewnie stąd taka ich mnogość.OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Zdjęcia kolejne wykonane zostały w katedrze Świętego Jury czyli po naszemu Jerzego. Tutaj na podzielę się pewną fizyczno-doznaniową  uwagą. Świątynia ta znajduje się na wzgórzu, na które można podjechać z trzech stron. Stojąc twarzą do świątyni są to strony od przodu, z lewej i z prawej – od prospektu Czynu Listopadowego (o ile dobrze to tłumaczę). Kliknij tutaj: KLIK aby zobaczyć to na mapie google.  Jeśli już widzisz mapę to wiesz o czym mowa. Otóż kilka razy przejeżdżaliśmy przez ulicę przy placu świętego Jury (ten mały park). I kilka osób mówiło, że gdy wjeżdżaliśmy na wzgórze od strony prawej, czyli od Czynu Listopadowego, mieli dziwne sensacje słuchowe. Ja też, więc mogę o tym popisać ;). Otóż, przy wjeździe na wzgórze i podczas pobytu na nim kilka osób doświadczyło bardzo przykrego uczucia przytkania uszu oraz tego, że wszelkie dźwięki docierały do nas z koszmarnym metalicznym pogłosem. Tak jakby ktoś z każdym dźwiękiem walił młotem w szynę kolejową ;). Ciekawa jestem czy ktoś jeszcze miał podobne doświadczenia? Co ciekawe dolegliwości nie było, gdy jechało się z innej strony oraz znikały, gdy opuściło się wzgórze.

A teraz o katedrze. W podziemiach pochowanych jest kilku ważnych przedstawicieli religii greko-katolickiej i z tego powodu warto tam się udać, aby pomodlić się przy ich grobach i poprosić o opiekę. Wyznanie nie ma znaczenia, mamy tego samego Boga (o ile jesteś czytelniku wierzący ). OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Druga ważna przyczyna, dla której warto odwiedzić katedrę Świętego Jury to fakt, że w jej posiadaniu jest jedna z kopii całunu turyńskiego.OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Pasjonatki hafciarstwa koniecznie więc powinny wg mnie odwiedzać na Ukrainie świątynie obrządku greko-katolickiegoOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 thoughts on “Ukraińskie hafty – hafty sakralne

 1. Jeśli mnie pamięć nie myli, tot e haftowane ręczniki nosza nazwę „ruszników, czyli właściwie została ona przetłumaczona dobrze :)
  Choć nie da się ukryć, że nam to słowo kojarzy się zupełnie niesakralnie.
  A haft ukraiński jest jednym z piękniejszych, jakie widziałam.

 2. Nie tylko w cerkwiach grecko-katolickich, ale też w prawosławnych na Podlasiu można znaleźć wyszywane „ruszniki”. Tradycja jest zarówno ukraińska , jak i białoruska. I nie tylko sakralna, bo ręcznik towarzyszył od narodzin do śmierci człowieka. A do cerkwi zanosiło się te najpiękniejsze.
  Dzisiaj, niestety, wyszywane rękodzieła najczęściej zastąpione są przez produkowane masowo, bo już nie każda panna, i nie tylko panna umie wyszywać. Pozdrawiam.

  • Ja wyraźnie zaznaczyłam, że piszę o Ukrainie :). Dla mnie oczywiste jest, żę cały region jest nimi przesiąknięty.
   Mnie przerażają także maszynowo robione masówki kiepskiej jakości. To smutne ale widać i to kiedyś musi umrzeć :(

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.