Wieszak do ubrań decoupage


Decoupage to jedna z technik przywracania piękna przedmiotom ozdobnym i użytkowym.  W tym artykule zobaczycie jak dać nowe życie przedmiotom drewnianym a za przykład posłużą drewniane wieszaki do ubrań. Teraz każdy wieszak, obdrapany czy odbarwiony możesz odnowić i sprawić, że będzie on niepowtarzalny. Oczywiście możesz też wykorzystać zupełnie nowe wieszaki.

Wieszak należy najpierw przygotować. Możesz zetrzeć ochraniający go lakier papierem ściernym, aby dostać się do czystego drewna. Można jednak przetrzeć go dokładnie acetonem – zmywaczem do paznokci. Sprawi to, że lakier akrylowy, którym go pomalowano stanie się porowaty i będzie łatwiej przyjmował farbę. Jeśli masz czas to proponuję sposób z drobnoziarnistym papierem ściernym. Potem trzeba taki wieszak dokładnie umyć i wysuszyć, aby nie było na nim pyłu.

W tej instrukcji zamiast pędzla używana jest gąbka. Możesz użyć takiej do mycia naczyń. Za jej pomocą na wieszak nanieś dokładnie i równo brązową farbę akrylową. Możesz oczywiście zabarwić zwykły biały akryl, aby nie wydawać środków na dwie puszki w dwóch kolorach.  W decoupage ważne jest to, aby każda warstwa farby czy kleju dokładnie wyschła inaczej będą się one mazać. Jest to warstwa podkładowa i nie musisz tutaj być aż tak bardzo dokładny.

Teraz mała sztuczka. Natrzyj parafiną ze świecy miejsca, gdzie ma później prześwitywać farba podkładowa.

Teraz zabieramy się za białą farbę. Nanosimy ją oczywiście gąbką i teraz musimy to zrobić naprawdę bardzo dokładnie. Jeśli nie uda się to przy pierwszej warstwie to należy pomalować wieszak jeszcze raz. Farba ma kolor kremowy.

 Tutaj zestaw dokładnie pomalowanych wieszaków.

Teraz należy delikatnie zeskrobać farbę w miejscach, które wcześniej zostały posmarowane parafiną. Można do tego użyć np skocza z gąbki do naczyń. Zalecana jest ostrożność.

 

Teraz wszystko jest gotowe do naniesienia ostatecznej warstwy z motywem. Używamy motywów wyciętych z serwetek i przyklejamy to klejem wikol.  Gdy klej wyschnie całość pociągamy kilkoma warstwami lakieru lub kleju wikol, który po wyschnięciu robi się przezroczysty i z powodzeniem może służyć za lakier. Po wyschnięciu jedyną metodą pozbycia się go z powierzchni czy pędzla jest jego zeskrobanie ;).

Źródło

One thought on “Wieszak do ubrań decoupage

  1. Pingback: Jak ozdobić wieszaki | Kreatywne tworzenie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.